Cântăreții din Rusia și Grecia au devenit câștigători ai Concursului Ceaikovski de la Sankt Petersburg

Anonim

Pe 28 iunie, au devenit cunoscuți câștigătorii Concursului internațional Pyotr Ilici Ceaikovski, care a avut loc la Sankt Petersburg pentru a șaisprezecea oară. La nominalizarea la „Singing Singing”, premiul I și medalia de aur au fost luate de vocalisti din Grecia și Federația Rusă. Această decizie a fost anunțată de juriul competiției imediat după audițiile finale desfășurate la Teatrul Mariinsky pe scena nouă.

Vocalistul din Rusia, care a primit premiul prestigios, a fost Maria Barakova, care are doar 21 de ani. Acesta este cel mai tânăr participant la competiție care a reușit să ajungă în finală. Și-a primit educația la Colegiul de muzică Novosibirsk, după care a devenit studentă la Academia de muzică rusă Gnessin. În 2017, Barakova a devenit artist al Programului de Operă de Tineret al Teatrului Bolșoi.

Al doilea câștigător al juriului a fost numit Alexandros Stavrakakis. A fost educat la Conservatorul din Atena, a reușit să câștige o bursă Maria Callas. Și-a continuat educația muzicală la Academia de muzică din Dresda, sub conducerea lui Matthias Henneberg și Lyudmila Ivanova. Din 2016 până în 2018, Stavrakakis a fost artist al Programului pentru tineret la Opera din Dresda. În acest sezon este membru al Companiei de Operă a Teatrului Bolshoi din Rusia sau, mai bine zis, este solistul acesteia.

În timpul spectacolelor finale, Orchestra Simfonică a Teatrului Mariinsky a cântat și a fost regizată de Mikhail Sinkevich. De data aceasta, membră a juriului a fost Sarah Billinghurst-Solomon, care a mulțumit restului membrilor juriului și organizatorilor pentru găzduirea unui astfel de eveniment. În timpul discursului ei, ea i-a felicitat pe laureații competiției. Președintele juriului a vorbit și despre decizia de a introduce un nou premiu în memoria lui Dmitry Hvorostovsky, un cântăreț remarcabil. Premiul, numit după el, va fi acum prezentat tinerilor cântăreți care promit constant. Primul proprietar al unui astfel de premiu a fost Vladislav Kupriyanov din Moscova.

Locul al doilea în competiție a fost decis să fie acordat lui Aigul Khismatullina din Rusia și Kim Gihun din Republica Coreea. Au primit și mobilier din argint. Maria Motolygina și Migran Aghajanyan din Rusia au câștigat locul trei și, în consecință, medalii de bronz. Al patrulea premiu a fost acordat cântăreței din Mongolia Ankhbayar Enkhbold, cântăreței din Rusia Oksana Mayorova și cântăreței din Uzbekistan Angelina Akhmedova.